Proces pirolizy stosowany w lakiernictwie przemysłowym  polega na rozkładzie termicznym substancji zawartych w powłokach lakierniczych poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze. Proces jest całkowicie pozbawiony tlenu oraz czynników utleniających. Podczas pirolizy następuję utylizacja złożonych związków chemicznych rozkładając je na związki proste. Piroliza jest bardzo złożonym procesem i musi być wykonywana w specjalnie przystosowanym do tego urządzeniu, którym jest piec do pirolizy.

Głównymi elementami pieca do pirolizy jest komora, w której dochodzi do spalania powłok lakierniczych na elementach w temp. ok. 450 ᵒC oraz dopalacz termiczny w którym oczyszczane  są z zanieczyszczeń wszystkie gazy powstałe w procesie rozkładu lakierów. Następuje to w temperaturze 850 – 920 ᵒC

Cały przebieg procesu jest zautomatyzowany i zachodzi według określonych programów przyporządkowanych do określonego rodzaju elementów.

Proces pirolizy w przemyśle lakierniczym może być stosowany jedynie do czyszczenia elementów stalowych. Materiały te są odporne na temperatury, dlatego proces nie wpływa na nie negatywnie i nie uszkadza ich. Dodatkowo dzięki spalaniu się gazów w dopalaczu termicznym proces jest ekologiczny.

Procesowi pirolizy w przemyśle lakierniczym poddaje się:

  • Asortyment wchodzący w skład wyposażenia lakierni: zawiesia lakiernicze, stojaki na których lakierowane są detale, elementy transportowe linii lakierniczych.
  • stalowe ramy rowerowe i motocyklowe.
  • Różnego rodzaju polakierowane części maszyn i pojazdów.
  • stalowe felgi samochodów i innych pojazdów.
  • konstrukcje stalowe, ogrodzenia, różnego rodzaju detale stalowe (szafy, skrzynie, lampy, itp.)

Procesowi pirolizy można poddać także np. blachy piekarnicze, które są pokryte zaschniętym tłuszczem.

Proces pirolizy, ze względu na swój ekologiczny charaktery znajduje coraz częściej zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.